مقالات

فاکتورهای مهم در انتخاب یک حوله ورزشی

فاکتورهای مهم در انتخاب یک حوله ورزشی

برای انتخاب و خرید یک حوله ورزشی موارد مختلفی باید بررس یشود که با ید به آن ها توجه کرد. در ادامه شرحی بر برخی از این موارد آمده است.

جنس حوله ورزشی

جنس یک حوله ورزشی از مهم ترین فاکتور های آن است که در هنگام خرید، حتما باید به آن توجه کنید. زیرا که حوله، مستقیم با پوست شما در ارتباط است و در صورتی که دارای جنس نامرغوبی باشد سبب ایجاد حساسیت و جوش می شود. هم چنین نرمی و لطافت یک حوله ورزشی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا که این حوله قرار است مدام، صورت شما را از عرق پاک کند؛ و اگر حوله شما زمخت و زبر باشد؛ پوست شما قرمز شده و دچار حساسیت می شود و آسیب می بیند. به همین دلیل برای حفظ سلامت پوست خود حتما به نرمی و لطافت حوله خود توجه نمایید. جنس حوله، در میزان نرمی و لطافت آن بسیار تاثیرگذار است.

بهترین جنس برای حوله، پنبه و سپس کتان است. این دو نوع جنس، حساسیت زا نبوده و علاوه بر آن، نرمی و لطافت خوبی دارند. اما جنس پنبه از کتان نیز می تواند بهتر باشد؛ زیرا که سرعت خشک شدن بالاتری دارد، الیاف طبیعی بوده و در دسترس است؛ و همچنین پنبه آبگیری بیشتری نسبت به کتان نیز دارد. جنس تمامی حوله های هنر ، صددرصد پنبه بوده و علاوه بر لطافت و نرمی، آبگیری فوق العاده ای دارد.

وزن حوله ورزشی

وزن حوله از آیتم های قابل توجه است. چرا که حوله باید سبکی لازم را برای حمل آسان داشته باشد. جای کمی را اشغال کند و به راحتی در ساک قابل حمل باشد. هم چنین حوله های باشگاه دور گردن انداخته می شوند؛ به همین دلیل باید سبکی لازم را جهت حمل آسان داشته باشند. اما این سبکی نباید بیش از حد باشد؛ چرا که سبکی زیاد نشان از تراکم کم حوله و بافت ضعیف آن است و حوله های کم تراکم و بسیار سبک نمی تواند آبگیری مناسبی داشته باشد؛ و همواره باید بین این دو آیتم، یک تناسب وجود داشته باشد؛ تا حوله شما علاوه بر سبکی نسبی، دارای تراکم مناسبی جهت آبگیری داشته باشد.

عدم پرز دهی حوله ورزشی

پرز دادن حوله از نشانه های جنس نامطلوب و نگهداری نادرست آن می باشد. اگر حوله ای که تهیه می نمایید دارای جنس نامرغوبی باشد؛ بعد از چندین شستشو پرز داده و بافت آن شل می شود. پرز دهی حوله باعث از بین رفتن آبگیری مناسب آن می شود و همچنین استفاده از آن را نامطلوب می سازد، چرا که باعث باقی ماندن پرزهای حوله روی صورت شما می شود. به همین دلیل در هنگان خرید حوله باید به جنس و تراکم و بافت حوله دقت نمایید؛ تا از خرید حوله پرز دهنده جلوگیری کنید.

سرعت خشک شدن حوله ورزشی

از دیگر آیتم های مهم در خرید حوله های ورزشی ، توجه به سرعت خشک شدن آنها، می باشد.

  • حوله ورزشی، مدام در حال خشک کردن نقاط صورت، دست و بدن شماست. اگر این آبگیری در حوله شما باقی بماند و خشک نشود، باعث بروز جوش و حساسیت می شود؛ زیرا با هر بار آبگیری توسط حوله، مقدار زیادی آلودگی بر روی آن نشسته و جمع می شود. همچنین اگر حوله شما دیر خشک شود نمی توانید در طول ورزش بیش از چند بار از آن استفاده نمایید. زیرا که حوله خیس، دیگر برای خشک کردن مناسب نمی باشد؛ و شما مجبورید تا در طول ورزش از تعداد بیشتری حوله استفاده نمایید، که این کار مقدور نمی باشد؛ و یا اینکه مجبورید تا حوله بزرگتری را حمل کنید، که حمل حوله بزرگ در هنگام ورزش مقدور نیست.
  • همچنین حوله شما هر روز بعد از ورزش حتما باید شسته شود و توانایی این را داشته باشدکه برای روز بعد، به طور کامل خشک شود. حال اگر حوله شما رطوبت را در درون خود باقی بگذارد؛ باعث بوجود آمدن محیط مطلوبی برای رشد قارچ ها خواهد شد. زیرا که قارچ ها و باکتری ها در محیط مرطوب باقی خواهند ماند و رشد می کنند. این کار سلامت پوست شما را در خطر می اندازد. پس در هنگام خرید حوله های ورزشی ، حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که حوله شما قادر به خشک شدن در مدت کوتاهی باشد.

آبگیری مطلوب حوله ورزشی

  • از دیگر نکات مهم در خرید حوله های ورزشی ، میزان آبگیری حوله می باشد. حوله در طول استفاده در باشگاه مدام در حال خشک کردن صورت، دست و بدن شماست. و باید آبگیری بیشتری نسبت به حوله های دیگر داشته باشد؛ چرا که تعداد خشک کردن ها به دفعات بیشتری است و اگر این آبگیری به اندازه لازم نباشد؛ حوله خیس مانده و دیگر جذب آب نخواهد داشت. بدین ترتیب حوله شما، بدون استفاده خواهد ماند و در این صورت شما مجبور خواهید شد که از حوله بزرگ تر استفاده نمایید و یا از تعداد حوله بیشتری را با خود حمل کنید. این کار اصلا منطقی نیست و بهتر است به جای آن حوله ای خریداری نماییم؛ که دارای آبگیری مناسبی باشد.

عوامل تاثیرگذار در آبگیری حوله :

  • از عوامل موثر در آبگیری حوله می توانیم به جنس و میزان تراکم بافت حوله اشاره نماییم. جنس های پنبه و کتان دارای آبگیری خیلی بهتری نسبت به دیگر جنس های حوله است. و یک حوله ی پنبه ای می تواند برای استفاده در باشگاه بسیار مناسب بوده و آبگیری زیادی داشته باشد. هم چنین هر چه تراکم حوله شما بالا تر باشد؛ قدرت جذب آب در آن بالاتر می رود. در واقع هر چه حلقه های موجود در بافت حوله بیشتر باشد؛ تراکم بالا تر رفته و جذب آب نیز بیشتر می شود.
  • حوله های نازک و کم تراکم قدرت جذب کمی دارند. و برای حوله باشگاه اصلا مناسب نیستند. همچنین حوله هایی که کهنه و نخ نما شدند و یا پرز داده اند، نیز قدرت آبگیری خود را از دست داده و غیر قابل استفاده می شوند. پس بهتر است که در هنگام خرید حوله خود علاوه بر جنس، به میزان تراکم آن نیز دقت نمایید.
  • بهتر است طول الیاف حوله شما در اندازه متوسط باشد. طول کوتاه الیاف آبگیری را کاهش می دهد و طول خیلی بلند، باعث دیر خشک شدن حوله خواهد بود.

سایز و ابعاد مناسب حوله ورزشی

از دیگر نکات قابل توجه درحوله های ورزشی، ابعاد و اندازه استاندارد آن هاست. حوله های باشگاهی مخصوص خشک کردن دست و صورت هستند. و دارای ابعاد استاندارد 50 × 100 می باشد. این سایز استاندارد برای خشک کردن دست، صورت و گردن شما مناسب و کافی است. این ابعاد می تواند بزرگ تر و کوچک تر نیز باشد و وابسته به نوع نیاز شما و میزان استفاده شما می باشد.

اما حوله های استخری دارای سایز بزرگ تری هستند، زیرا برای خشک کردن تمام بدن به کار برده می شود و در ابعاد استاندارد ۷۰ × ۱۴۰ ، عموما به شکل دکلته ای می باشد. این ابعاد برای خشک کردن بدن در استخر ها، استاندارد و کاربردی می باشد.

شما می توانید اندازه دلخواه حوله خود را با توجه به نیازتان در باشگاه کوچک تر و یا بزرگ تر انتخاب نمایید. ما برای شما اندازه استاندارد حوله ها را بیان کردیم. در نظر داشته باشید که کوچک بودن حوله شما، باعث زود خیس شدن آن و کاربرد کمتر آن می شود و بزرگ بودن آن هم، حمل و نقل حوله را برای شما سخت می کند.

حوله هنر پک ورزشی ماراتون را به شما پیشنهاد می دهد که هم حوله باشگاهی و هم استخری در آن موجود است.

طرح و ست کردن حوله ها

شما می توانید از رنگ های شاد و تابستانی برای حوله استخری خود استفاده نمایید. رنگ های لیمویی، صورتی و تم رنگ های هاوایی، رنگ های شاد و مناسبی برای استفاده حوله استخری شما می باشد. بهتر است؛ حوله های باشگاهی طرح های ساده تری باشند و با لباس ورزشی شما هماهنگی داشته باشند. استفاده از حوله های ساده تک رنگ و یا دو رنگ، مناسب استفاده برای باشگاه شما می باشد. اما در انتها این شما هستید که باید حوله خود را دوست داشته باشید؛ و انتخاب رنگ حوله به سلیقه ی شما مربوط است.

نحوه نگهداری حوله های ورزشی

حوله های ورزشی در معرض آلودگی بیشتری هستند. به همین علت باید به خوبی شسته و نگهداری شوند. که در زیر به چند نکته ی اساسی در مورد نحوه نگهداری حوله های ورزشی خواهیم پرداخت.

شستشوی مداوم

همانطور که عنوان شد؛ حوله های ورزشی در معرض آلودگی زیادی قرار دارند. و به محض استفاده باید به خوبی شسته شوند و پس از شستشو باید به خوبی خشک شوند. اگر حوله ی شما، رطوبت را در درون خود نگه داشته باشد؛ محیط مناسبی را برای بروز و رشد قارچ ها به وجود می آورد. به همین دلیل خشک کردن حوله ها به شکل کامل، از عوامل مهم نگهداری درست حوله ها می باشد.

شستشو با آب داغ

آب داغ می تواند تمامی آلودگی ها و میکروب ها را از روی حوله شما پاک نماید. به همین دلیل شستن حوله ها با آب داغ، (60 درجه سانتیگراد) بعد از هر استفاده ضروری می باشد.

استفاده محدود از نرم کننده ها هنگام شستشو

استفاده از نرم کننده، باعث کاهش قدرت آبگیری در حوله شما می شود. به همین دلیل برای نرم ماندن حوله خود می توانید؛ ماهی یک بار به اندازه کم از نرم کننده ها استفاده نمایید تا حوله ی شما نرم باقی بماند.

حوله را در ماشین نگه ندارید

هنگامی که شستشوی حوله در ماشین به اتمام رسید؛ فورا آن را خارج نمایید. باقی ماندن حوله در درون ماشین لباسشویی باعث بو گرفتن حوله می شود. یکی از دلایل دیگر بو گرفتن حوله، جنس آن نیز می باشد. حوله هایی که هیدروفیل نشده اند؛ بعد از شستشو، بوی نامطبوعی به خود می گیرند. سعی کنید حوله های خود را از برند های معتبر خریداری نمایید.

تا به اینجای کار ما علاوه بر ضرورت استفاده از حوله ها، با تمام ویژگی های حوله های ورزشی آشنا شدیم. به یاد داشته باشید که هنگامی که حوله شما نخ نما و کهنه شد و شروع به جدا شدن بافت خود کرد؛ آن را تعویض نمایید؛ تا بهداشت شما حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *